zmien na angielski◀ in English

23 marca, 2019
Dziennik Sierakowiaka wpisuje się w poczet kluczowych tekstów, które poleca nauczycielom szkół średnich i liceów program edukacyjny Echoes & Reflections pod patronatem Anti-Defamation League, USC Shoah Foundation i Yad Vashem. W kontekście nadchodzącej konferencji 2019 Holocaust Education Teachers Workshop w Purdue University Fort Wayne, wicedyrektor programu Melissa Mott udzieliła wywiadu The Journal Gazette: “’. . . effectively teaching young people about the Holocaust means humanizing the history, telling the stories of individuals instead of stressing the horrific carnage and the staggering numbers. Those aspects have power, but only if we can instill empathy, first and foremost, through the human story.’ Echoes & Reflections, for instance, offers teachers the account of Dawid Sierakowiak, a Polish youth who kept a diary from the time his city of Lodz was taken over by the Germans in 1939 until his death in the Lodz ghetto four years later. Students reading his insightful but increasingly desperate entries are brought face to face with how a promising young life was wasted. ‘We want students to understand the power of one person. . . . We can concentrate on their lives and not on the deaths.’”


10 października, 2016
Instytut Książki w Krakowie wpisuje edycję wydawnictwa Marginesy Dziennika w poczet 15 nowych tytułów książkowych, które będą promować na świecie polską literaturę. Szczegóły w anglojęzycznej publikacji Instytutu "New Books from Poland, № 64." (strony 57 - 60).


2 sierpnia, 2016
Francuskie drugie wydanie Dziennika w sprzedaży od 15. września, nakładem wydawnictwa Éditions du Rocher.


28 lipca, 2015
Dziennik powrócił dzisiejszego wieczora do Krościenka i Szczawnicy w południowej Polsce, okolic, w których Dawid zaczął go pisać latem 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. To tu chodził po górach w grupie żydowskich gimnazjalistów, ciesząc się ostatnimi wakacjami przed napaścią Niemiec. W najbardziej prestiżowym centrum kulturalnym regionu — w Dworku Gościnnym — Kamil Turowski przedstawił pierwsze pełne polskie wydanie Dziennika. Spotkanie, prowadzone przez dyrektor centrum, Agnieszkę Pietruszkę, zaowocowało ożywioną dyskusją na temat entuzjazmu i talentów Dawida oraz jego późniejszej potrzeby notowania codziennych zdarzeń, nawet po tym, jak ostatnie szczęśliwe lato już dawno minęło. Pytania i odpowiedzi odnosiły się również do trudnej historii zabiegów o opublikowanie tego rękopisu w ojczyźnie jego autora oraz do sukcesów międzynarodowych tłumaczeń, które uzupełnione zostały w tym roku znakomitą edycją polską wydawnictwa Marginesy. Epilogiem wieczoru była wzruszająca interpretacja wierszy — każdy będący odą do Polski napisaną przez żydowskiego autora — śpiewana przez trubadura Jacka Telusa.

▷  Więcej o spotkaniu w Dworku Gościnnym


10 kwietnia, 2015
Dodatkowe nowiny na temat polskiego wydania Dziennika Dawida Sierakowiaka zamieszczane są na na witrynie wydawcy Marginesy-Bonnier Books New Markets:

▷  w tv i radiu o "Dzienniku"
▷  opis i recenzje


25 marca, 2015 (Warszawa i Los Angeles)
Komunikat prasowy:

Dziennika Dawida Sierakowiaka z łódzkiego getta po raz pierwszy ukazuje się w całości w ojczystym języku autora, nakładem wydawnictwa Marginesy-Bonnier Books New Markets. Powrót manuskryptu w rodzinne strony zajął przeszło 70 lat.

Dawid — polski Żyd, nastolatek — zmarł w 1943 roku z wycieńczenia głodowego w łódzkim getcie w okupowanej przez Niemców Polsce. Przez dziesiątki następnych lat, jego osobiste zapiski przeleżały w zamknięciu, gnijąc w piwnicy. Wreszcie w latach 1990-ych, pełen zestaw jego notatek wrócił do życia w postaci serii edycji w znanych wydawnictwach zagranicznych. Fragmenty Dziennika prowadzą także narrację wyróżnionego nagrodami filmu dokumentalnego Łódź Ghetto,stanowią część wystawy stałej w Muzeum-Pomniku Holokaustu w stolicy Stanów Zjednoczonych i przechowywane są w archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

W Polsce zaplanowano szereg spotkań i wydarzeń w celu uhonorowania pamięci Dawida i promocji publikacji. Zainteresowanych harmonogramem tych zdarzeń lub przedłożeniem nowych propozycji prosimy o kontakt z wydawcą lub Kamilem Turowskim.

     handdrawn arrow right    Zamów wydanie ojczyste:
           → książka

     handdrawn arrow right   Zamów wydanie anglojęzyczne:
           → książka
           → Kindle
           → Nook

Dawid Sierakowiak, Dziennik